مقايسه آگهی ها

معرفی استانبول

معرفی استانبول

استانبول یا قسطنطینه شهری با تمدن 2500 ساله با جمعیت بالغ بر شانزده میلیون نفر پرجمعیت ترین شهر ترکیه وهفتمین شهر پر جمعیت قاره سبز و از لحاظ جغرافیایی پلیست میان دو قاره آسیا واروپا بین دو دریای مرمره و سیاه جای گرفته است.شهر اولیه استانبول در ناحیه قاضی کوی در قسمت آسیایی ساخته شده بود این شهر در دوره روم و عثمانی به سمت اروپا گسترش یافت به همین دلیل بخش اروپایی از جاذبه گردشگری بیشتری برخوردار است.

استانبول شهر چهار فصل با جادبه های تاریخی فراوان-بازارهای سنتی و مدرن-ساحلی زیبا و دلنشین و خدمات گردشگری مورد توجه و استقبال گردشگران خارجی قرار گرفته و با قبول هفده میلیون گردشگر استانبول به پایتخت فرهنگی اروپا و پدر اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است.

زیرساختهای استانبول و دانشگاهها در قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم شده است.تفرجگاه ساحلی آتاکوی-فرودگاه بین المللی آتاتورک در بخش اروپایی و تفرجگاه ساحلی کالامین و فرودگاه بین المللی صبیحا در بخش آسیایی بیشترین مدارس نظامی در بخش آسیایی و بیشترین دانشگاها در بخش اروپایی واقع شده است و دانشگاه مرمره استانبول تنها دانشگاه جهان است که برروی دو قاره واقع شده است.

 

 نگاهی به آینده ترکیه

دولت حاکم ترکیه باعث رشد چشمگیر کشورش از رتبه 111جهان به رتبه 16 با میانگین سالانه 10 درصد رسانده است که این امر موجب شد ترکیه وارد گروه 20جی (بیست کشور قدرتمند دنیا) شود و اگر با همین شیوه رشد اقتصادی پیش برود تا سال 2023 کشور ترکیه در میان پنج قدرت اول اقتصادی و سیاسی دنیا قرار خواهد گرفت.

فرودگاه جدید استانبول قرار است با گنجایش جابجایی دویست میلیون مسافر در سال به بزرگترین فرودگاه جهان تبدبل شود و جایگزین پانردهمین فرودگاه جهان(آتاتورک)گردد این فرودگاه با 228 عدد میز کنترل گذرنامه-20000صندلی انتطار-40000جای پارک-هتل رستورانها و فروشگاههای مدرن  مجهز استاین در حالیست که هواپیمایی ترکیه در 3سال اخیر با عنوان بهترین خطوط هوایی جهانانتخاب شده است.

دولت ترکیه در مدت 10 سال 125 دانشگاه-510 بیمارستان و 169 هزار کلاس جدید که تعداد دانش آموزان آن از21 نفر تجاوز نمیکند ساخته است در زمان بحران اقتصادی آمریکا و اروپا زمانی که دانشگاههایشان شهریه را افزایش دادند به دستور دولت آموزش در کلیه دانشگاهها و مدارس ترکیه رایکان شد.

دولت ترکیه برآن است تا سال2023 تعداد دانشمندان -محقق و پژوهشگر این کشور را به 300000 نفر برساند برای رسیدن به این هدف بودجه آموزش و بهداشت نسبت به بودجه دفاعی بیشتر است و یک معلم به اندازه یک پزشک حقوق دریافت میکند.

دولت کسری بودجه کشورش را جبران و بدهی خارجی به بانک جهانی که سیصد میلیون دلار بود را تسویه و به بانک جهانی 5میلیارد دلار قرض دادهو 100میلیارد در خزانه بانک جهانی ودیعه گذاشت.

دولت ترکیه برای تامین برق و انرژی روبه جمع آوری زباله ها و استفاده از آنها نموده است طوری که 3/1 جمعیت ترکیه ازآن استفاده میکنند.

ترکیه در طول 7 سال اخیر بیشترین رشد را در بین کشورهای جهانیدر جذب توریستداشته است و در بین کشورهای اسکاندیناوی مقام اول را دارا میباشدو کمتر از 10 سال از رتبه 30 به رتبه 5 شهر اول جهانی تبدیل شده است.

صنعت پوشاک ترکیه همپای با ایتالیا در صدر صنعت پوشاک جهان قرار گرفته است.

همه این مظالب نشان دهنده آینده ای روشن همراه با آرامش-اقتصاد مدرن-امنیت بین المللی و…..حاکم بر این کشور است.

 

مکانهای دیدنی استانبول

بازار بزرگ استانبول (گرند بازار)

حدود 5 هزار مغازه بازار استانبول را تبدیل به بزرگترین بازار سرپوشیده جهان نموده است این بازار سرپوشیده یا همان کاپالی چارشی به دستور سلطان محمد به سال 1461 میلادی ساخته شد.

این بازار با 65 خیابان14 کاروانسرا که شامل طلا و جواهرات-فرش-عتیقه جات-چرم و صنایع دستی -سرامیکهای رنگی و لباس و پارچه میباشد.

مرکز این بازار از دیرباز مرکز خرید ظروف مسی-مبل و طلاجواهرات قدیمی دست ساز بوده و است.این بازار با انواع تنوع موجوددر خود هرروز میزبان حدود 400هزار مشتری از همه نقاط جهان است در سر در این بازار بزرگ لوحی با طرح عقاب امپراطوری به چشم می خورد که نشانگر رم شرقی میباشد این نشان دهنده آناسن که سازه اصلی بازار به دوره قبل از عثمانی برمیگردد.فاصله این بنای عظیم تا ایا صوفیه پیاده حدودا 10 دقیقه است.

Grand bazar istanbul

 

ایا صوفیا  (hajia sophia)

در محل فعلی ایا صوفیا در ابتدا کلیسایی وجود داشت که اثری از آن باقی نمانده است در سال 1404 میلادی پس از تبعید  اسقف قسطنطنیه و شورش بزرگ به آتش کشیده شد و از بین رفت پس از آن به دستور تِئودئوس دوم کلیسای دوم در اکتبر 1415 میلادی افتتاح شد پس از 117 سال از ساخت کلیسای دوم بار دیگر شورشی بزرگ در شهر باعث خسارات جبران ناپذیر به مردم و زیربنای حکومت گردید بسیاری از شورشیان روانی زندان شدند.دو گروه بزرگ شورشیان با صلح دست به سرنگونی حکومت زده وبا حمله به زندان و آزادی شورشیان اماکن عمومی را آتش زدندند و بار دیگر این کلیسا به آتش کشیده شد.از آثار باقی مانده از آن دوره میتوان مجسمه 12 بره که نماد 12 هوریست را که در حیاط موزه موجود است را نامبرد.به دستور ژوبسیتن یکم در سال 532 میلادی در دوره امپراطوری بیزانس در طول 5 سال با کار 10 هزار کارگر و تحت نظر 100 استاد باشی کلیسای بزرگ ساخته شد این کلیسا پس از فتح استانبول توسط محمد دوم تبدیل به مسجد گردید به دستور سلطان سلیمان اول نقش و نگارهای صوفیا پوشانده شد تا نماز جمعه در آن دایر شود.در زمان سلطان سلیم دوم معمار سینان ایا صوفیا را مرمت کرد.سلطان مراد سوم مناره-منبر-محراب به ایا صوفیا اضافه و سلطان مراد چهارم آیات قرآن به خط مصطفی چلبی در دیوار و سقف آن نگاشت.ایا صوفیا به مدت حدود 917 سال کلیسا و حدود 480 سال به عنوان مسجد محل عبادت بود و نهایتا در سال 1934 به دستور آتا تورک به موزه تبدیل شد.

 

hajia sophia

 

کاخ توپکاپی (Topkapi palace)

سلطان محمد در سال 1459 دستور ساخت قصری را داد که از سال 1465 تا سال 1853 میلادی مرکز حکم رانی امپراطوری عثمانی بود این قصر(کاخ توپکاپی)که بین شاخ طلایی و دریای مرمره واقع شده است رو به تنگی بسفر با چشم اندازی بی نظیر دیوارهای سنگی که با 27 برج اعاده شده است این کاخ (توپکاپی)نخستین کاخ عثمانی است که بعد از فتح استانبول بر آن نهاده شد کاخ توپکاپی حدودا 400 سال کاخ اصلی حکومت عثمانی بود تا اینکه سلطان عبدالمجید محل حکومتش را به قصری با متد اروپایی (دواما باخچه)منتقل کرد کاخ توپکاپی در حال حاضر به موزه تبدیل شده و آثاری چون لباس-شمشیر-کفش پیامبر در آن نگهداری میشود این کاخ روزهای سه شنبه تعطیل است.

 

Topkapi palace

 

مسجد سلطان احمد (blue mosque)

کی از جاذبه های بینظیر شهر استانبول مسجد سلطان احمد است.این مسجد که یکی از زیبا ترین مساجد جهان به شمار میرود به سال 1616 طی 8 سال به دستور سلطان احمد اول ساخته شد مسجدی با 5 گنبد بزرگ و 8 گنبد کوچک و 6 مناره با طراحی بیزانسیر که برگرفته از ساختمان ایا صوفیه است توسط شاگرد معمار سینان-صدف کار-محمد آقا طراحی و ساخته شد.معماری بسیار زیبا همراه با کاشی کاری آبی و طلا کوبی های بسیار زیبا-آینه کاری های بی نظیر و چشم نواز-محیطی عرفانی و دلنواز را رقم زده است این مسجد زیبا بعد از ساخت موجی از نارضایتی را ازسوی جهان اسلام به خود دید تا آن زمان تنها مسجد 6 مناره جهان مسجد الحرام بود سلطان احمد برای حل این مشکل مناره هفتم را برای مسجد الحرام به عنوان هدیه ساخت ترکیب مناره ها-گنبد ها و مقرسکاریها-شبستان با نور و رنگ و طرحبینظیر زمانی مرکز اجتماعی شهر استانبول به حساب می آمد که در آن علاوه بر مسجد-مدرسه و مکتب-بیمارستان-آبنما و وضو خانه -حمام ترکی –اتاق اجاره ای قرار داشت.

پس از سالها همچنان نماز جماعت با شکوهی خاص در این مسجد برگزار میشود و هرکس فارغ از جنسیت وملیت و دین میتواند در زمان برگذاری وارد مسجد شود.

 

blue mosque

 

سواحل شنای استانبول

خارج از شهر استانبول باشگاه ورزشی اوزونیا  در شمال شهر استانبول با بهترین دیجی ها و رستورانهای زیبا فضای دلنشین تا آخر شب را برای بازدید کنندگان و علاقه مندان به دریا را فراهم نموده است و روزی خاطره انگیز را در این ساحل میتوانید داشته باشید.

ساحل دیگری را که میتوان لحظه ها به یاد ماندنی را در آن داشت ساحل بورجی است ساحلی که علاوه بر شنا می توان از تفریحات ساحلی-والیبال-اسکی و قایق گرفته تا کایت این ساحل را سرشار از نشاط و طراوت کرده است.

 

sile-beach1

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با خرید و فروش املاک در استانبول با ما تماس بگیرید.

img

ادمین

پست‌های مرتبط

جذابیت های زندگی در استانبول

استانبول از جمله ی زیباترین مکان ها در کل دنیا می باشد...

ادامه مطلب
توسط ادمین

دانستنی های زندگی و خرید خانه در استانبول

زندگی های شهری امروزه بسیار کسالت بار شده و مردم...

ادامه مطلب
توسط ادمین

وضعیت املاک در استانبول

استانبول شهر ی اوراسیایی می باشد به این معنی که دو قاره...

ادامه مطلب
توسط ادمین

پیوستن به گفتگو

5 × 4 =