مقايسه آگهی ها

شرایط و هزینه های زندگی در استانبول

شرایط و هزینه های زندگی در استانبول

هر کشوری با توجه به قوانینی که دارد برای زندگی شرایطی را وضع می نماید و مقیمان در آن محل باید حتما مطابق با همان قوانین و شرایط رفتار نمایند. هزینه ی زندگی در کشور های مختلف متفاوت می باشد و با توجه به موقعیت جغرافیایی و امکانات موجود در آن ها و … ، هزینه ها بر آورد می شود. کشور ترکیه نیز برای اقامت و زندگی در آن جا شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد اما به طور کلی از لحاظ فرهنگی وهزینه های زندگی در بسیاری از موارد شباهت ها و تفاوت هایی با ایران دارند که در بخش های زیر بیشتر به آن ها می پردازیم.

همانطور که می دانیم استانبول از زیباترین و توریست پذیرترین شهر های ترکیه می باشد و مهمترین منبع اقتصادی در آن از صنعت گردشگری می باشد و سالانه گردشگران و توریستان بسیاری را به خود جذب می نماید.اما به دلیل اوراسیایی بودن استانبول و آب و هوای خوب و وجود مرکز تفریحی و گردشگری زیاد در آن جا و … سالانه مردمان زیادی  برای اقامت وارد این کشور می شوند که از جمله ی آن ها می توان به هموطنان ایرانی اشاره کرد.نکته ی مهمی که در این میان وجود دارد این است که مهاجران قبل از سفر و اقامت باید تمامی شرایط و هزینه های زندگی در استانبول را بررسی کنند تا در آنجا با مشکل روبه رو نشوند.

بررسی شرایط و هزینه ی زندگی در استانبول

به طور کلی هزینه  زندگی در استانبول از بسیاری جهات شبیه به هزینه زندگی درایران می باشد و شاید همین علت دلیل عمده و اصلی مردم برای انتخاب استانبول برای اقامت و ادامه ی زندگی می باشد .

اما اگر بخواهیم به طور دقیق تر این موضوع را بررسی نماییم باید بگوییم که حمل و نقل در استانبول بر خلاف ایران هزینه برتر می باشد و بیشترین هزینه برای زندگی در این کشور مربوط به آن می باشد و هزینه پوشاک و کفش بر خلاف ایران در استانبول بسیار ارزانتر می باشد و سایر هزینه ها هم با کمی تفاوت و یا مشابه با ایران می باشد.استانبول دارای مکان های تفریحی و رفاهی بسیار زیادی می باشد که البته در مقایسه با سایر هزینه ها درصد کمتری را در بر می گیرد و به همین دلیل مردمان آن ها همیشه در شادی و نشاط به سر می برند.

هزینه های مربوط به زندگی در استانبول به طور میانگین شامل موارد زیر می باشد :

 • هزینه های حمل و نقل در حدود 19.97 %
 • هزینه ی مربوط به رستوران ها 17.30%
 • هزینه های متفرقه 10.56 %
 • هزینه ی ورزش و تفریح 8.55 %
 • هزینه ی اجاره ماهانه خانه 11.98 %
 • هزینه ی پوشاک و کفش 5.31 %
 • هزینه بازار ها 16.79 %
 • هزینه خدمات رفاهی 9.54 %

به طور کلی هزینه زندگی با توجه به سبک زندگی افراد و اولویت بندی های آن ها در زندگی و نوع و کیفیت خورد و خوراک و پوشاک و اجاره خانه و … برای هر خانوار می تواند متفاوت باشد.

 هزینه های مهم در برای زندگی در استانبول

برخی از هزینه ها وجود دارند که در هر جای دنیا مشترک می باشند و بدون آن ها نمی توان زندگی کرد که به مهمترین آن ها اشاره می کنیم .

اجاره خانه یا خرید خانه :

در استانبول نیز مانند ایران نمی توان قیمت دقیقی برای اجاره خانه یا خرید خانه ارائه داد با وجود این که این مورد اولین،مهمترین و اصلی ترین هزینه زندگی در استانبول می باشد ولی هزینه ی مربوط به آن با توجه به محل مورد نظر و امکانات و شرایط منطقه ، نو یا قدیمی بودن ساختمان ، بزرگ یا کوچک بودن آن ها متفاوت می باشد.در استانبول که شهر توریستی و قدیمی می باشد خانه های مرکز شهر قدیمی ساز هستن در حالی که اطراف شهر نوساز و آپارتمانی می باشد .

وسیله ی نقلیه :

بعد از محل زندگی دومین هزینه زندگی در استانبول که اهمیت زیادی دارد مربوط به حمل و نقل می باشد.هزینه حمل و نقل عمومی در استانبول بالاتر از هزینه های ایران می باشد ولی قیمت خودرو در صورت صفر بودن تقریبا در هر دو یکسان می باشد.باید توجه داشت که خودرو های دست دوم و کارکرده در استانبول ارزانتر معامله می شود ولی در عوض هزینه برتر می باشند،زیرا هزینه تعمیر و نگهداری در استانبول بالاتر می باشد.البته لازم به ذکر است که نگهداری از ماشین های صفر و گارانتی دار نیز به هزینه نیاز دارند،زیرا در استانبول سالانه برای خودرو ها مالیات دریافت می شود و هر چه قدر ماشین مدل بالاتر باشد میزان مالیات بیشتر می باشد.

هزینه خوراک و تفریح :

اینها هزینه هایی می باشند که بستگی به کیفیت خورد و خوراک یا میزان تفریح ماهانه دارد.به طور کلی کسانی که در استانبول زندگی می کنند برای تفریح در بین هزینه ی زندگی خود حتما بخشی را در نظر می گیرند.برخی از افراد عاشق خوش گذرانی و تفریح می باشند و در نتیجه باید هزینه زیادی را برای آن در مقایسه با کسانی که این امر را موکول به آخر هفته ها یا آخر ماه می کنند بپردازند.هزینه خورد و خوراک نیز باتوجه به نوع تغذیه در هر خانوار می تواند متفاوت باشد ولی به طور کلی تقریبا برابر با ایران می باشد و یا تفاوت اندکی دارند.

هزینه پوشاک :

از مهمترین نیاز ها و هزینه زندگی پوشاک می باشد،اما همانطور که قبلا نیز گفتیم پوشاک شاید تنها چیزی باشد که در هزینه آن تفاوت آشکاری با ایران وجود دارد و ارزانتر از ایران می باشد.

هزینه های جاری :

از دیگر هزینه زندگی که در همه جای دنیا وجود دارد هزینه ی روزمره زندگی از قبیل مصرف آب ، برق ، گاز و … می باشد.هزینه جاری زندگی در استانبول نسبت به ایران بالا می باشد و نیاز به صرفه جویی بیشتری دارد.

شرایط زندگی در استانبول :

شرایط زندگی در استانبول در صورتی که به قوانین و مقررات کشور پایند بوده و تمام هزینه ها و  جوانب در نظر گرفته شود می تواند بر وفق مراد باشد.از مهمترین مواردی که برای زندگی در استانبول باید به آن توجه شود،داشتن شغل در آن جا قبل از مهاجرت می باشد و افرادی که بدون هیچ در آمد و شغلی مهاجرت نمایند ، مسلما با مشکلات بسیاری روبه رو خواهند شد و از پس هزینه ی زندگی در آن جا بر نخواهند آمد.

img

ادمین

  پست‌های مرتبط

  خرید ملک ارزان در ازمیر

  ازمیر از جمله شهر های بزرگ کشور ترکیه می باشد که رتبه ی...

  ادامه مطلب
  توسط ادمین

  خرید آپارتمان در استانبول

  خرید آپارتمان در استانبول به دلیل جذابیت های زیادی که...

  ادامه مطلب
  توسط ادمین

  املاک ایرانی در استانبول

  ایرانیان زیادی در استانبول زندگی می کنند که دارای ملک...

  ادامه مطلب
  توسط ادمین

  پیوستن به گفتگو

  19 − 11 =